"NIGDY WIĘCEJ..."

AUSCHWITZ

Są takie miejsca, które każdy Polak powinien chociaż raz w życiu zobaczyć. Do takich na pewno należy Muzeum w Auschwitz – Birkenau – były obóz koncentracyjny założony przez Niemców w czasie II wojny światowej. 27. września klasy ósme pod opieką wychowawców i nauczycieli pojechali zmierzyć się z tym trudnym fragmentem historii Polski. To, co zobaczyli, na pewno głęboko Nimi wstrząsnęło. W niesamowitej ciszy i skupieniu, z należytą powagą i szacunkiem dla pamięci osób, które skończyły tam swoje życie, uczniowie klas ósmych słuchali niezwykłych opowieści pani przewodnik. Niejeden ukradkiem uronił łzę. Największe wrażenie wywarły na uczniach sale poświęcone dzieciom i ta ukazująca zdjęcia zagłodzonych ludzi. Także cele więźniów i wizyta w krematorium sprawiały, że uczniowie głęboko przeżywali słowa przewodniczki. To była niesamowita, bardzo refleksyjna lekcja historii, nie tylko wysłuchana, ale przede wszystkim przeżyta. Można mieć tylko nadzieję, że taka historia już się nigdy nie powtórzy.

Sylwia Pędowska

05.11.2018