203325 odwiedzin
"Kamienie na szaniec"

Nie każdy uczeń naszej szkoły czytał już „Kamienie na szaniec”. To lektura obowiązkowa w klasie III gimnazjum, jedna z tych, która podoba się niemal wszystkim uczniom. Jaki jest jej fenomen? Zapewne fakt, że jej bohaterowie to nie postaci o nadludzkich mocach, tylko zwykli młodzi ludzie, którym przyszło żyć w trudnych, wojennych czasach.

Uczennice klas III tak bardzo poruszyły losy bohaterów, że postanowiły napisać scenariusz szkolnego spektaklu poświęconego Alkowi, Rudemu i Zośce. Niemal wszyscy z klasy III a, a także Natalia Pamięta z III c i Piotrek Kamelak z III b i Julka Woźnicka z II b wcielili się w role harcerzy i ich drużynowych i wprowadzili wszystkich uczniów naszej szkoły  w nastrój harcerskiego ogniska, przy którym wspominano o bohaterach lektury. Opowiadano o ich życiu, walce z okupantem, a przede wszystkim o wyjątkowym wydarzeniu, jakim była akcja pod warszawskim Arsenałem. Całość uzupełniły piękne harcerskie piosenki zagrane przez Piotra Dąbrowskiego z II b, a odśpiewane przez całą grupę.

Zadziwiający okazał się fakt, że mimo tego, że nie było tu żadnych spektakularnych efektów specjalnych, to jednak uczniowie oglądali przedstawienie w ogromnym skupieniu okazując bohaterom należyty szacunek. To świadectwo niezwykłej dojrzałości pokazało, że warto przeprowadzać takie apele, aby pielęgnować pamięć o bohaterach, jakimi byli Alek, Rudy i Zośka.

Sylwia Pędowska

22.04.2015