przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
292403 odwiedzin
Wspomnienia z koncertu gwiazd – Alibabki

Sobotni wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury w Sochaczewie przy ulicy Żeromskiego 8. Na scenę wchodzi Alina Małachowska, gospodyni wieczoru, by przywitać publiczność koncertu wspomnieniowego - gwiazdą wieczoru są Alibabki! Burza oklasków przywitała panie z legendarnego sekstetu wokalnego. A potem przez prawie półtorej godziny słuchaliśmy pięknej muzyki, piosenek i wspomnień, nierzadko zaskakujących, śmiesznych i wzruszających.

 „Wash, Wash Ska” zaśpiewały dzieci z zespołu wokalnego „Ani be, ani me” przy MOKu w Sochaczewie. Kolejną piosenką był „Czarny kot” również wykonany przez grupę „Ani be, ani me”, towarzyszył im zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu.  Wszystkie piosenki mają swoją historię, ale przy kolejnej dowiedzieliśmy się, jak wyglądało jedno ze spotkań Alibabek z Sewerynem Krajewskim. Otóż kompozytor wielu nastrojowych, nostalgicznych piosenek zagrał dziewczynom melodię, którą z tekstem Krzysztofa Dzikowskiego znamy jako „Szary kolor twoich oczu”. Gdy Alibabki zapytały wtedy, czy może być coś innego, Krajewski odpowiedział: Tak, jeszcze smutniejszy kawałek. O szarych oczach zaśpiewała Andżelika Orzeszek.

Następna piosenka, „Pajacyk”, była okazją do przypomnienia, że w czasach, gdy powstawała, oceniano również tzw. wymowę polityczną tekstu. Pajacyk skojarzył się cenzurze z manipulowanym społeczeństwem i piosenka została wycięta z koncertu telewizyjnego. Marysia Stasiak zaśpiewała ją jednak bez przeszkód, a towarzyszyły jej dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu. „Kwiat jednej nocy” był wielkim przebojem 1969 roku. Teraz przypomniały go Julia Woźnicka i Klaudia Kowalczyk uczennice Zespołu Szkół w Sochaczewie towarzyszyła im grupa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu.

Po duecie na scenie pojawiły się siostry Adrianna i Aleksandra Wojciechowskie uczennice Zespołu Szkół w Sochaczewie, zaśpiewały piosenkę „Pani, ty jesteś urocza”.  Piątoklasistki (Julia Sobolewska, Edyta Wasilewska, Natalia Sołdaczuk i Julia Więckowska) przypomniały „Kapitańskie tango”, piosenkę która przez wiele lat królowała m.in. na scenach…  statków wycieczkowych, a zatańczyli do niej uczniowie SP 2 w Błoniu. O „Domu w malwy malowanym” - z pięknym tekstem Agnieszki Osieckiej i muzyką Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który żartobliwie ozdobił swą kompozycję kilkoma taktami innych wielkich przebojów – zaśpiewały pięknie ubrane w sukienki w kwiaty Agnieszka Pakoca i Daria Deptuła z Zespołu Szkół w Sochaczewie. Alibabki uczestniczyły piętnaście razy w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobyły trzy główne nagrody. Cztery razy wystąpiły na festiwalowej scenie Opery Leśnej w Sopocie, gdzie otrzymały bezcenną nagrodę publiczności. Bez przesady można powiedzieć, że Alibabki miały znaczący udział w sukcesach wielu innych artystów – solistów i zespołów, którym towarzyszyły w chórkach, przyczyniając się do powstania niezapomnianych przebojów. I przy tych wszystkich gwiazdach potrafiły jeszcze zabłysnąć własnym, wspaniałym talentem. Zagraniczne sukcesy Alibabek symbolicznie przypomniał – cover przeboju Beatlesów „Ob-la-di, ob-la-da” z polskim tekstem Jerzego Kleynego – a usłyszeliśmy go w wykonaniu dziewczynek z Zespołu Szkół w Sochaczewie – Agnieszki Pakocy, Wiktorii Pisarek i Emilii Więckowskiej. Wspominając występy na estradach w kraju i za granicą Alibabki… paradoksalnie - może najmniej powiedziały o swojej wielkiej pracy, bez której przecież nie byłoby uznania i wielkiej popularności. Na tym poziomie sztuki, którą Alibabki przez lata sprawiały swoim wielbicielom tyle radości, praca jest czymś tak oczywistym, by talenty rozwinęły się  w pełni.

Artystki z wielkim uznaniem mówiły o zdolnościach i pracy młodych artystów. Śpiewanie pięknych piosenek z repertuaru Alibabek sprawiło młodym ludziom – jak mieliśmy okazję usłyszeć i zobaczyć - wiele przyjemności. W finale koncertu usłyszeliśmy dwie wyjątkowe kompozycje. Piosenkę „Z kopyta kulig rwie” – po raz pierwszy zaśpiewaną przez Skaldów, która znalazła się w  filmie muzycznym „Kulig”. Przypomnijmy, że w roli śpiewających panien porwanych prosto od „Kmicica”  wystąpiły Alibabki! Teraz piosenkę śpiewała Pani Alina Małachowska, a towarzyszyli jej wszyscy młodzi artyści występujący tego wieczoru na scenie MOKu. Na pożegnanie wszyscy młodzi artyści wraz z Alibabkami i opiekunami zaśpiewali „Jak dobrze mieć sąsiada”.

 

K&Z

GALERIA:_Wspomnienia_gwiazd_Alibabki

A A A
15.04.2013
godz.21:19
 
kontakt