203621 odwiedzin
Walentynki 2014

Walentynki – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa Północna i Wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.
            Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn czy Eros.

W naszej szkole corocznie funkcjonuje poczta walentynkowa. W tym roku roznosicielami byli Kupidyni (w tej roli wystąpili uczniowie z klasy 3a).

Karteczki z wyznaniami miłości, czy sympatii można było zakupić i wysłać. Poczta była bardzo sprawna, a kartki dostarczane w tempie ekspresowym.

GALERIA:_walentynki_2014

P.S

Walentynkowe pozdrowienia dla wszystkich nauczycieli.

19.02.2014